Prețuri RCA - Tarife de Referință 2026

Tariful de referință e prețul orientativ al unei polițe RCA, calculat din datele de daune ale întregii piețe, nu din tarifele unui asigurător anume. Valorile de pe această pagină sunt din ediția publicată de ASF în mai 2026, pentru clasa bonus-malus B0 și o poliță de 12 luni.

  • Tarifele de referință ASF din mai 2026, pentru toate cele 7 categorii de vehicule.

  • Cât devine tariful pentru clasa ta bonus-malus, de la B8 la M8.

  • Ce s-a scumpit și ce s-a ieftinit față de ediția din noiembrie 2025.

  • Când te încadrezi la risc ridicat și cum ceri un asigurător prin BAAR.

Calculează tariful de referință

Autoturisme, SUV-uri și autovehicule mixte sub 3,5 tone, cu cel mult 9 locuri.

Tip asigurat
Zona
Vârsta asiguratului (ani)

O găsești în talon, la rubrica P.2. Ai doar caii putere? kW ≈ CP × 0,7355.

Nu îți știi clasa? Lasă B0, tariful de bază.

Informații generale tarif referință

Ce înseamnă

Pentru fiecare categorie de șofer și de vehicul, ASF publică un tarif de referință pentru asigurarea RCA. Legea îl definește ca „prima de asigurare cu caracter orientativ determinată pe baza datelor statistice de la nivelul pieței de asigurări RCA” (Legea 132/2017, art. 2 pct. 24). Pe scurt, e un preț calculat din daunele întregii piețe, nu din tarifele unei companii.

Calculul

Tariful se recalculează de două ori pe an de o societate cu expertiză în domeniu, contractată de ASF, iar ASF îl publică (art. 18 alin. 2). Pornește de la dauna medie și frecvența daunelor din ultimii 5 ani, la care se adaugă cheltuielile asigurătorilor, o marjă de profit și efectul sistemului bonus-malus (art. 2 pct. 24). Valorile de pe această pagină sunt din ediția din mai 2026.

Ce nu este

Nu e un preț maxim și nici unul minim. Fiecare asigurător își calculează propriul tarif și poate folosi criterii de risc, coeficienți de corecție și alte instrumente de ajustare (art. 18 alin. 3). Oferta ta poate ieși sub tariful de referință sau peste el. Nu e nici prețul pe care îl vei plăti: valorile din tabele sunt pentru clasa de bază B0, iar clasa ta bonus-malus le modifică.

La ce îți folosește

Are două utilizări practice. Prima e reperul de comparație: dacă toate ofertele primite sunt mult peste tariful pentru profilul tău, merită să ceri și altele. A doua contează mai rar, dar atunci contează mult. Din tariful de referință se calculează pragul de risc ridicat, care decide dacă poți cere BAAR să-ți aloce un asigurător. Calculatorul de mai sus îți arată ambele valori pentru profilul tău.

Interpretarea valorilor din tabel

Tabelele ASF au peste o sută de valori, dar pentru tine contează una singură. O găsești în patru pași.

1

Categoria vehiculului

Autoturismele au un tabel propriu, împărțit după putere. Camioanele se încadrează după masă, motocicletele după cilindree, iar tractoarele rutiere după caii putere.

2

Puterea în kW

O găsești în certificatul de înmatriculare, la rubrica P.2. Dacă știi doar caii putere, înmulțește-i cu 0,7355.

3

Zona și tipul de asigurat

ASF împarte țara în două zone: București cu Ilfov și restul județelor. La persoanele fizice contează și vârsta, iar pentru o mașină pe firmă nu mai intră în calcul.

4

Clasa bonus-malus

Valorile din tabel sunt pentru clasa de bază B0. Înmulțește-le cu coeficientul clasei tale, care scade după ani fără daune și crește după daune, sau alege clasa în calculatorul de sus.

Prețuri RCA - autoturisme

Tabelul de prețuri RCA de mai jos e cel publicat de ASF în mai 2026: lei pe an, clasa bonus-malus B0, poliță de 12 luni. Puterea motorului e pe rânduri, vârsta asiguratului pe coloane.

Persoane fizice, București și Ilfov

Putere motor≤ 30 ani31–40 ani41–50 ani51–60 anipeste 60 ani
≤ 50 kW3.9742.2052.2322.1432.215
51–75 kW4.1992.4862.4252.3192.417
76–100 kW4.7602.6662.6952.5662.693
101–125 kW4.2812.8772.8992.7962.959
126–150 kW4.2583.0293.0572.9743.088
151–200 kW5.3254.0304.0883.9414.077
201–300 kW5.1864.0474.0353.8554.186
peste 300 kW4.9563.8213.7933.6763.978

Persoane fizice, restul județelor

Putere motor≤ 30 ani31–40 ani41–50 ani51–60 anipeste 60 ani
≤ 50 kW2.3611.3561.3681.2831.359
51–75 kW2.5711.4691.4811.4201.471
76–100 kW2.8961.6341.6421.5841.665
101–125 kW3.0551.7391.7601.6861.758
126–150 kW3.2541.8351.8601.8121.891
151–200 kW4.3442.4562.4932.3822.500
201–300 kW4.1632.3892.4382.3522.499
peste 300 kW3.9982.2662.3442.2492.416

Persoane juridice

Putere motorBucurești și IlfovRestul județelor
≤ 50 kW2.1561.476
51–75 kW2.4901.719
76–100 kW2.2061.495
101–125 kW2.1501.499
126–150 kW2.1961.569
151–200 kW2.7561.825
201–300 kW2.6891.925
peste 300 kW2.6951.868

Sursa: ASF, tarife de referință RCA, ediția mai 2026. Lei pe an, clasa bonus-malus B0, poliță de 12 luni. Tarife de referință, nu prețuri finale.

Ce arată tabelele

  • Zona cântărește cel mai mult după vârstă. Pentru șoferii de peste 30 de ani, tariful din București și Ilfov e de 1,6–1,7 ori mai mare decât în restul țării, la aceeași putere.
  • Sub 30 de ani, tariful sare. În restul județelor, un șofer de cel mult 30 de ani pornește de la un tarif de circa 1,75 ori mai mare decât unul de 31–40 de ani, cu aceeași mașină.
  • Puterea nu urcă tariful la nesfârșit. La fiecare interval de vârstă, mașinile de peste 300 kW au un tarif mai mic decât cele de 201–300 kW. Tariful urmează datele de daune ale fiecărei categorii, nu doar puterea motorului.
  • Plaja de valori: la persoane fizice, de la 1.283 lei (51–60 ani, restul județelor, până la 50 kW) la 5.325 lei (cel mult 30 de ani, București și Ilfov, 151–200 kW).
  • Firmele au un singur tarif pe zonă, iar diferența dintre București cu Ilfov și restul țării e mai mică decât la persoane fizice: de 1,4–1,5 ori.

Tarife RCA - restul vehiculelor

Pentru restul vehiculelor, cum ar fi camioane, motociclete și alte vehicule, ASF nu mai folosește puterea în kW, ci masa, numărul de locuri, cilindreea sau caii putere. Nu există zone și nici intervale de vârstă, doar un tarif pentru persoane fizice și unul pentru persoane juridice. Condițiile sunt aceleași: lei pe an, clasa B0, poliță de 12 luni.

Transport de marfă

Masa totală maximă autorizatăPersoane fizicePersoane juridice
Sub 3.500 kg1.8332.388
3.500–15.999 kg2.7364.022
16.000–21.000 kg8.62611.115
Peste 21.000 kg4.1953.820

Criteriul e masa totală maximă autorizată (MTMA), adică greutatea maximă permisă a vehiculului încărcat, trecută în talon la rubrica F.1. Tariful nu crește odată cu masa: intervalul 16.000–21.000 kg are cel mai mare tarif, iar peste 21.000 kg tariful scade la mai puțin de jumătate.

Transport de persoane, peste 9 locuri

Număr de locuriPersoane fizicePersoane juridice
Cel mult 402.6022.602
Peste 407.4207.420
Tramvaie, troleibuzefără tarif7.512

Microbuzele, autocarele și autobuzele se încadrează după numărul de locuri, cu același tarif pentru persoane fizice și juridice. Tramvaiele și troleibuzele au tarif doar pentru persoane juridice.

Motociclete, mopede și ATV-uri

Capacitate cilindricăPersoane fizicePersoane juridice
Cel mult 50 cmc3431.730
Peste 50 cmc676660

Categoria include și motocicletele electrice sau hibride, cu sau fără ataș. La motoarele mici, diferența dintre persoane fizice și firme e mare: 343 de lei față de 1.730.

Tractoare rutiere

PuterePersoane fizicePersoane juridice
Cel mult 45 CP150309
Peste 45 CP362501

Aici puterea se măsoară în cai putere (CP), nu în kW, cu pragul la 45 CP.

Remorci și semiremorci

Masa totală maximă autorizatăPersoane fizicePersoane juridice
Cel mult 3.500 kg60141
Peste 3.500 kg151541

Legea RCA tratează remorca drept vehicul separat (Legea 132/2017, art. 2 pct. 27 lit. b), cu tarif propriu, calculat după masă.

Alte vehicule

CategoriePersoane fizicePersoane juridice
Vehicule cu scop special, utilaje și alte vehicule din afara categoriilor de mai sus1.3511.682

Sursa: ASF, tarife de referință RCA, ediția mai 2026. Lei pe an, clasa bonus-malus B0, poliță de 12 luni. Tarife de referință, nu prețuri finale.

Cât s-au schimbat tarifele față de noiembrie 2025

Ediția din mai 2026 o înlocuiește pe cea din noiembrie 2025. Am comparat cele două tabele valoare cu valoare. La autoturisme, 92 din cele 96 de tarife au crescut, în medie cu 9%. Cele mai mari creșteri, în jur de 15%, sunt la mașinile de 51–75 kW din restul județelor și la șoferii de cel mult 30 de ani din București și Ilfov, cu motoare de 76–100 kW.

Au scăzut doar patru tarife, toate la mașini de peste 200 kW. Cea mai mare scădere e la șoferii de peste 60 de ani din București și Ilfov, cu motoare de peste 300 kW: de la 4.206 la 3.978 lei. La celelalte vehicule, mișcările sunt mai inegale. Tariful pentru motocicletele de peste 50 cmc ale firmelor a crescut cu 35%, iar cel pentru tractoarele rutiere de până la 45 CP, tot la firme, a scăzut cu aproape 28%.

ProfilNoiembrie 2025Mai 2026Diferență
PF, ≤ 30 ani, București și Ilfov, 76–100 kW4.1294.760+15,3%
PF, 31–40 ani, restul județelor, 51–75 kW1.2811.469+14,7%
PF, 51–60 ani, restul județelor, ≤ 50 kW1.1221.283+14,3%
PJ, București și Ilfov, 101–125 kW1.9602.150+9,7%
PF, peste 60 ani, București și Ilfov, peste 300 kW4.2063.978−5,4%
Marfă, PF, sub 3.500 kg1.6461.833+11,4%
Motociclete, PJ, peste 50 cmc489660+35,0%

Calcul Politescu pe baza tabelelor ASF din noiembrie 2025 și mai 2026. Lei pe an, clasa B0.

Pentru tine, asta înseamnă că prețul de anul trecut nu mai e un reper bun la reînnoire. Un tarif de referință mai mare ridică și pragul de risc ridicat, așa că verificarea pentru BAAR se face mereu cu ediția în vigoare.

Cum schimbă clasa bonus-malus tariful

Clasa bonus-malus e, pe scurt, istoricul tău de șofer. Anii fără daune te duc spre clasele de bonus, iar daunele produse de tine te trimit spre malus. Fiecare clasă vine cu un procent aplicat tarifului de referință, iar graficul arată cât contează: în B8 plătești jumătate, în M8 cu 80% mai mult decât în clasa de bază, B0. Când pui o ofertă lângă tariful de referință, ajustează-l întâi după clasa ta, altfel oferta poate părea scumpă sau ieftină doar din cauza clasei.

Exemplu. Ai 35 de ani, ești în zona „restul județelor”, mașina are 90 kW, iar clasa ta e B2. Tariful de referință pentru profilul tău e 1.634 lei. Cu reducerea de 10% din B2, reperul tău devine 1.470,60 lei (1.634 × 0,90). Sunt cifre de exemplu. Pentru profilul tău, folosește calculatorul de sus.

Nu știi în ce clasă ești sau vrei să afli cum treci dintr-o clasă în alta? Detaliile sunt pe pagina Verificare bonus-malus.

  1. B8
    −50%
  2. B7
    −40%
  3. B6
    −30%
  4. B5
    −25%
  5. B4
    −20%
  6. B3
    −15%
  7. B2
    −10%
  8. B1
    −5%
  9. B0
    0%
  10. M1
    +10%
  11. M2
    +20%
  12. M3
    +30%
  13. M4
    +40%
  14. M5
    +50%
  15. M6
    +65%
  16. M7
    +70%
  17. M8
    +80%
Coeficienții bonus-malus: cât scade sau crește tariful de referință în fiecare clasă (B0 = 100%). Sursa: Norma ASF 20/2017, Anexa 5.
Șofer cu portofelul gol în fața unor oferte RCA prea mari, peste pragul de risc ridicat

Pragul de risc ridicat și BAAR

Legea are o soluție pentru șoferii cărora toți asigurătorii le cer mult peste media pieței. Dacă cel puțin 3 asigurători îți ofertează un tarif de N ori mai mare decât tariful de referință, ești „asigurat cu risc ridicat” (Legea 132/2017, art. 2 pct. 5). Atunci poți cere BAAR, Biroul Asigurătorilor de Autovehicule din România, să-ți aloce un asigurător (art. 19).

Prag = tariful de referință × factorul N × coeficientul clasei tale bonus-malus

Factorul N e stabilit de BAAR, cu avizul ASF (art. 19 alin. 2), și are acum valoarea 1,36. Altfel spus, ofertele trebuie să fie cu peste 36% mai mari decât tariful de referință ajustat pe clasa ta. Continuăm exemplul de mai sus: 1.634 × 1,36 × 0,90 = 2.000,02 lei. Dacă toate cele trei oferte primite trec de această sumă, te încadrezi.

Când te încadrezi

BAAR analizează cererea doar dacă ofertele îndeplinesc toate condițiile:

  • Sunt cel puțin 3, de la asigurători RCA diferiți, și sunt încă valabile
  • Sunt calculate pentru 12 luni, pentru aceeași persoană, același vehicul și aceeași clasă bonus-malus, trecute explicit în ofertă
  • Prețul comparat e prima totală, fără decontare directă (serviciul opțional prin care propriul asigurător îți gestionează dauna) și fără alte clauze sau acoperiri suplimentare
  • Fiecare are data emiterii, perioada de valabilitate și codul de ofertă dat de asigurător
  • Toate depășesc pragul, la data la care au fost emise

Ce nu contează

Simulările de preț făcute pe site-uri nu sunt oferte. Nu au codul de ofertă și nici celelalte date obligatorii, așa că BAAR nu le ia în calcul. Asta include și calculatorul de pe această pagină, care e doar estimativ: îți arată pragul, nu un preț de poliță. Oferte reale, cu cod de ofertă, primești de la asigurători, direct sau din calculatorul RCA, unde le compari una lângă alta. Nici prețul plătit anul trecut nu contează. Pragul se raportează la tariful de referință în vigoare, așa că o scumpire mare față de polița veche nu te încadrează automat la risc ridicat.

Ce nu face BAAR

BAAR nu e asigurător și nici intermediar, deci nu emite polițe: doar îți alocă un asigurător. Prima recomandată se calculează strict pentru 12 luni. Plata în rate, o perioadă mai scurtă sau acoperiri peste minimul legal le discuți direct cu asigurătorul sau cu un intermediar.

Surse: Legea 132/2017, art. 2 pct. 5 și art. 19; BAAR, Asigurați cu risc ridicat (politici avizate de ASF prin Avizul nr. 293/24.08.2026).

Cât plătești: prima recomandată

Dacă te încadrezi, BAAR calculează o primă recomandată, pe care o comunică asigurătorului alocat. Formula face media dintre două valori: pragul pentru profilul tău și 64% din media celor mai mici trei prime nete din ofertele tale. Prima netă e prima fără cheltuielile de distribuție, adică fără costul canalului prin care cumperi, și apare separat în ofertă.

Pr = {TR × N + [(PO1 + PO2 + PO3) : 3] × 64%} : 2

TR
= tariful de referință ajustat pe clasa ta bonus-malus
N
= 1,36, factorul stabilit de BAAR
PO1–PO3
= cele mai mici trei prime nete din ofertele anexate

Se aplică cererilor înregistrate din 1 iulie 2025.

Exemplu ilustrativ, cu profilul de mai sus: dacă primele nete minime din oferte sunt 1.900, 1.950 și 2.000 de lei, prima recomandată iese (1.470,60 × 1,36 + 1.950 × 64%) : 2 ≈ 1.624 lei.

Cum ceri un asigurător prin BAAR

  1. Ceri ofertele

    Ceri oferte pe 12 luni de la cel puțin 3 asigurători, direct sau printr-un intermediar, și păstrezi documentele de ofertă.

  2. Depui cererea

    Cererea se face online, pe platforma BAAR public.riscridicat.ro, sau pe e-mail, fax ori prin poștă. Atașezi ofertele și actele: certificatul de înmatriculare (sau cartea de identitate a vehiculului și dovada proprietății, pentru o mașină încă neînmatriculată), actul de identitate sau, pentru firme, certificatul de înregistrare, plus mandatul, dacă cererea o depune altcineva în numele tău.

  3. BAAR verifică dosarul

    Cu actele complete, alocarea se face în 20 de zile. Dacă dosarul e incomplet și îl retrimiți, termenul începe din nou.

  4. Ți se alocă un asigurător

    Asigurătorii pot prelua cererea voluntar, într-o zi lucrătoare. Dacă nu o preia nimeni, platforma alocă automat un asigurător în ziua lucrătoare următoare.

  5. Închei polița

    Ai 10 zile lucrătoare de la anunțul alocării ca să contactezi asigurătorul și să închei contractul RCA.

Tariful de referință e doar reperul. Prețul real îl afli din oferte

Tabelele îți arată media pieței, nu prețul unui asigurător anume, iar pentru același profil ofertele pot diferi de la o companie la alta. Comparăm ofertele de la 13 asigurători pentru mașina ta, pornind de la numărul de înmatriculare.

Compară ofertele RCA

Întrebări frecvente

Da. Tariful de referință e un reper orientativ, nu un preț minim. Fiecare asigurător își stabilește tariful cu propriile criterii de risc și coeficienți (Legea 132/2017, art. 18 alin. 3), iar clasele de bonus scad prima până la jumătate. O ofertă sub reper e normală, mai ales dacă ai o clasă de bonus bună.